Skrzynie biegów wykorzystywane w samochodach KIA

Pierwszy na świecie system zarządzania praca przekładni automatycznej został opracowany przez producenta samochodów KIA. System ten z wyprzedzeniem dobiera bieg do warunków ruchu, ale także do profilu drogi. To nowatorskie rozwiązanie i sposób jego działania skrywa około kilkudziesięciu opatentowanych rozwiązań autorskich.

Plany producenta KIA związane z nową technologią

KIA planuje wdrożenie nowej technologii do produkcji seryjnej. Rozwiązanie to powinno pojawić się w przyszłych modelach. Inżynierowie podkreślają, że te nowatorskie skrzynie biegów KIA skonstruowane przez nich są pierwszymi, które automatycznie dostosowują bieg do warunków ruchu i profilu drogi.

Jak działa ten nowatorski system?

Jednostka kontrolna zajmuje się sterowaniem tego pionierskiego systemu. Zbiera ona i przetwarza informacje w czasie rzeczywistym. Wszystkie wykorzystywane przez nią dane pochodzą z różnych źródeł, którymi są: nawigacja 3D oraz kamera i radar wykorzystywane do działania aktywnego tempomatu.

Dane z nawigacji oprócz profilu drogi informują także o wysokości nad poziomem morza, kącie nachylenia poruszającego się pojazdu i krzywiźnie pokonywanego zakrętu. Poza tym nawigacja informuje także o ewentualnych zdarzeniach na trasie i aktualnych warunkach ruchu. Radar rozpoznaje prędkość poprzedzających samochodów i odległość, w jakiej się znajdują. Natomiast kamera skanuje linie wyznaczające pas ruchu i dostarcza informacji o przebiegu drogi.

Dzięki temu centralna jednostka sterująca przewiduje najlepszy scenariusz zmiany biegu w zaistniałych warunkach. Dzieje się to za pomocą algorytmu, korzystającego ze sztucznej inteligencji. Dostosowuje ona najlepsze przełożenie do sytuacji na drodze.

Przykładowo, automatyczne rozłączenie sprzęgła następuje gdy spodziewane jest spowolnienie ruchu. Dzieje się tak pomimo nie zarejestrowania zmiany prędkości poprzedzającego samochodu. Dzięki temu samochód zmniejsza zużycie paliwa.

Wyniki badań nad nową technologią KIA

Producent twierdzi, że nowe skrzynie biegów KIA podczas testów na krętych drogach przyczyniły się do zmniejszenia zmiany przełożeń o około 43 procent, a zużycie hamulców spadło o 11 procent. Wyniki naturalnie były porównywane z tradycyjnymi skrzyniami biegów w samochodach starszych generacji.

Według badań nowe skrzynie biegów KIA mogą przyczynić się do bezpieczeństwa na drogach, ale także do oszczędności czasu i pieniędzy przez wolniejszą eksploatację części składowych i zmniejszenie częstotliwości występowania usterek.

wyższa szkoła nauka wiedza

Informacje – wiedza dla szkolnictwa

Artykuły na potrzeby szkolnictwa wyższego.

Użytkowa Szkoła Wyższa.

Zapraszamy do lektury informacji.

Wiedza:

Partner serwisu – playit.pl – gry komputerowe i sprzęt komputerowy – zobacz!

Serwis: GenialnyDom.pl