Właściwości dachówki – jak odróżniać rodzaje dachówek?

Dachówka jest jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych w naszym kraju. Dobór odpowiednich dachówek do swoich potrzeb wymaga znajomości ich cech i specyficznych właściwości. Jakimi parametrami można zatem opisać dachówkę?

Jednym z najważniejszych jest oczywiście ich waga. Więźba dachowa ma określoną wytrzymałość i maksymalne obciążenie jakiemu może być poddawana nie jest oczywiście nieskończone. Od dobrej pracy architekta zależy więc dobranie dachówek spełniających swoje zadanie, ale nie zagrażających konstrukcji dachu. Czasami masa może być też zaletą. Masywny i ciężki dach dużo silniej opiera się gwałtownym porywom wiatru. Innymi właściwościami dachówek jest też ich trwałość oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne.

Dobra dachówka cechuje się również niskim nasiąkaniem wilgocią i odpornością na zniszczenia wywołane kwaśnymi deszczami. Miłośnicy skomplikowanej architektury powinni zwrócić uwagę także na to czy konkretny typ dachówki nadaje się do pokrywania dachu o nietypowej więźbie. Za najlepsze pod wszystkimi względami (i jednocześnie najdroższe) dachówki uznaje się niezmiennie pokrycie z ceramiki. Jego trwałość ocenia się średnio nawet na sto lat. Nieco gorzej pod tym względem wypadają dachówki cementowe. Najtańsze pokrycia w postaci blachodachówek oraz gontów bitumicznych są na pewno dobrym wyborem pod względem ekonomicznym, ale ich trwałość ocenia się jedynie na dwadzieścia lat. Jest to o tyle ważne, że cena oraz koszt napraw oraz konserwacji są również jednymi z najważniejszych cech każdej dachówki..

Dodaj komentarz

wyższa szkoła nauka wiedza

Informacje – wiedza dla szkolnictwa

Artykuły na potrzeby szkolnictwa wyższego.

Użytkowa Szkoła Wyższa.

Zapraszamy do lektury informacji.

Wiedza:

Partner serwisu – playit.pl – gry komputerowe i sprzęt komputerowy – zobacz!

Serwis: GenialnyDom.pl